TIBBİ OLMAYAN VETERİNER ÜRÜNLER

Bize Ulaşın

Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri Yönetmeliği Kapsamında Hizmetlerimiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 17 Aralık 2011 tarihinde 28145 sayılı "Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri Yönetmeliği" yayınlanmıştır. Yönetmelik gereği hayvanlar için kullanılan ancak tıbbi amaç gözetmeyen veteriner ürünlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na kaydının yapılması gerekmektedir.

"Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri Yönetmeliği" kapsamında kaydının yapılması gereken bu kategorideki ürünler ilaç değildir. İlaç iddiası taşımayan yani tedavi edici olmayan ancak hayvan sağlığı için kullanılan ürünlerdir.

Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünler Hizmetlerimiz

  • "Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürün Kayıt Dosyası" hazırlanması
  • Dosya içeriğinin Bakanlığa sunulması
  • Teknik verilerin sağlanması
  • Başvurunun düzenli olarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması

 

Konu ile ilgili gereklilikler ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için “TIBBİ OLMAYAN VETERİNER SAĞLIK ÜRÜNLERİ GEREKLİLİKLERİ” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ekibimizden konu ile ilgili destek alabilir ve hizmetin detayları hakkında yardım talep edebilirsiniz.

İthal Ürünler için istenen "Sağlık/Serbest Satış Sertifikası" menşei ülke yetkili kuruluşlarınca onaylı olmalıdır. Ürünlerin ilgili ülkede serbestçe satıldığı ve firma tarafından üretimin yapıldığı, sağlığa zararlı olmadığı ve ihracatının yapıldığını beyan eden belgedir.

"Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri" Türkiye sınırları içerisinde pazara sunulmadan önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bildirilmeli ve Bakanlık tarafından kayıt altına alınmalıdır.

Hayır. "Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri"nin etiketlerinde "Antiseptik" iddiası olamaz.

"Veteriner Ürünleri" ilaç özelliği taşıyabilirken "Tıbbi Olmayan Veteriner Sağlık Ürünleri" nin ilaç özelliği yoktur.